To čo si môžeš pozrieť dnes,
neodkladaj na zajtra.

Kocúr v čižmách a jeho posledné prianie zabaví aj dospelých


Kocúr v čižmách a jeho posledné prianie zabaví aj dospelých

Kocúr opäť obul svoje čižmy, do ruky zobral meč a je z toho skvelá počítačovo animovaná komédia pre všetky vekové kategórie.

Puss in Boots: The Last Wish, tak znie originálny názov americkej počítačovo animovanej dobrodružnej komédie od FreamWorks Animation či Universal Pictures. Ide o spin-off Kocúra v čižmách z roku 2011, ktorý zaznamenal pred viac ako desiatimi rokmi obrovský úspech. Režisér Joel Crawford má s týmto žánrom bohaté skúsenosti, veď do DreamWorks nastúpil ešte v roku 2006 a na svojom konte má také kúsky ako Shrek Forever After, Kung Fu Panda či Bee Movie. A že aj v animovaných filmoch je dôležité obsadiť skutočné filmové hviezdy, o tom hovorí aj menoslov pozostávajúci z takých velikánov ako napríklad Antonio Banderas, Salma Hayek či Florence Pugh.

 

Silný vplyv veľkofilmov

Plány na pokračovanie pôvodného kocúra v čižmách začali ešte v novembri 2012, kedy sa výkonný producent Guillemo del Toro rozhodol preniesť titulnú postavu za dobrodružstvami do naozaj exotického prostredia. Práca na filme sa začala ešte v roku 2014, no až do roku 2018 by sme toto obdobie mohli pomenovať ako „vývojárske peklo“. Zmenilo sa niekoľko režisérov či scenáristov, no nakoniec sme sa dočkali príbehu inšpirovaného Spaghetti Western. Štýl animácie filmu zase čerpal zo Spider-Man: Into the Spider-Verse, čo mu dodáva vizuálny štýl, ktorý pripomína ilustrácie rozprávkových kníh.

A peniažky sa sypú a sypú...

Kocur v cizmách online zadarmo

Premiéra sa odohrala v Lincoln Center v New Yorku 13. decembra 2022 a do kín sa dostal o osem dní neskôr. Ide teda o horúcu novinku, ktorá ale za niečo viac ako mesiac dokázala zarobiť skvelých 334 milióna dolárov. Pri rozpočte 90 miliónov nie zlá štatistika...

Hlasové obsadenie:

 

Určite si kúpte soundtrack

kocúr v cizmách online

Za zmienku určite stojí aj výborná hudba. O tú sa postaral, podobne ako v pôvodnom filme, Henry Jackman. Vypočujete si tu pesničky od Carol G, Dana Navarra či Gabyho Morena. Čo sa týka kritiky, tvorcovia musia byť maximaĺne spokojný. Na Rotten Tomatoes je 95 percent recenzií kritikov pozitívnych s priemerným hodnotením 7,6/10. Dočítate sa tam napríklad to, že „Kocúr v čižmách je sladký, chytrý aj vtipný a dokonca lepší ako ten v roku 2011“.

Zaujímavosti:

  • Vo filme sa objaví niekoľko kúzelných predmetov z iných rozprávok. Spomeňme napríklad črievičku z Popolušky (1950), svrčka z Pinocchia (1940) či kúzelný koberec z Aladina (1992).
  • Tvorcovia uviedli, že film je inšpirovaný westernom Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Všetci idú za tou hlavnou rozprávkovou odmenou, pretože existuje jedno prianie, ktoré sa môže splniť, keď dosiahnete hviezdy priania. Má to veľký spád, pretože každý má pocit, že to prianie musí mať, čo ich naozaj vedie len k veľkému akčnému dobrodružstvu.“
  • Film využíva štylizovanú animáciu podobnú filmom Zlouni (2022) a Spider-Man: Paralelné svety (2018), ktorá vyzerá ako ilustrácia rozprávkovej knihy. Tvorcovia sa rozhodli odkloniť od realistického štýlu animácie použitého vo Filmoch Shrek (2001) a Kocúr v čižmách (2011) v prospech kreatívnejšieho štýlu.
  • Od roku 2014 veľmi tvrdo pracoval na filme aj samotný Antonio Banderas.
    Film trvá 102 minút.

Celý film si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.